Menu

Bitcoin SV (BSV)

Wirtualne pieniądze, które oparte są na szyfrowaniu danych – tak można jednym, ogólnym zdaniem wyjaśnić laikom, czym jest kryptowaluta. Pierwszy raz mieliśmy z nią do czynienia w roku 2009. Wówczas powstał Bitcoin, a więc jednocześnie otwartoźródłowa i zdecentralizowana platforma płatnicza, która szybko zdobyła popularność i która charakteryzuje się budową bazującą na technologii blokchain, co w wolnym tłumaczeniu oznacza łańcuch bloków. Jednak w niniejszym tekście prześwietlimy inną kryptowalutę o nazwie Bitcoin SV. Czym się różni od tej „zwykłej”, oznaczanej symbolem BTC?

Czym jest owa waluta?

Każdy, kto pragnie zainwestować w Bitcoina, musi najpierw dokonać zakupu kryptowaluty, jaka funkcjonuje bezpośrednio w sieci peer to peer (wysyłanie/odbieranie). Ostatnio jednak specjaliści radzą, aby wybrać BSV, a nie BTC. Tym bardziej, że obecny kurs Bitcoin SV wynosi około 40 USD (wiadomo, że mowa o dolarach amerykańskich). Bitcoin SV (BSV) wyłoniła się wskutek tzw. hard forka Bitcoin Cash (BCH). Fork to oczywiście żaden widelec, tylko pojęcie typowo techniczne związane z Blockchainem. To pewne zdarzenie powiązane np. z historią transakcji czy nowo wprowadzonymi zasadami – łańcuch bloków rozchodzi się, tworząc dwie potencjalne dwie ścieżki. Jak zatem było w przypadku BSV? Otóż nastąpiła głęboka aktualizacja i podział wspomnianego BCH na niezależne wirtualne aktywa.

Jak to działa?

Skoro już podaliśmy definicję Bitcoina SV, pora wejść w szczegóły dotyczące samego funkcjonowanie tej kryptowaluty. Okazuje się, że BSV jest niemal identyczny jak oryginalny protokół Bitcoin – z oddzielnym, własnym łańcuchem bloków. Co ciekawe, każdy z tych bloków zawiera kryptograficzny skrót poprzedniego bloku. Ale nie tylko, bo znajduje się w nim także informacja o szczegółowych danych transakcji oraz czasie, w którym do nich doszło. Wcześniej wspomnieliśmy, ile wynosi kurs Bitcoin SV. Jednak aby w ogóle miał miejsce wzrost albo spadek kursu, konieczne są alternatywne, nowe monety (nagroda dla „górników” sprawdzających nowe bloki i rozwiązujących skomplikowane problemy matematyczne). Jeżeli chodzi o jednostkę BSV, to jej najmniejsza wartość równa jest 0,00000001 (8 miejsc po przecinku, czyli tak samo, jak w Bitcoinie BTC).

Historia narodzin BTC

Do tego, od czego zależy kurs Bitcoin SV jeszcze przejdziemy. Zanim to się stanie, najpierw rys historyczny. Na wstępie pojawiła się informacja, że słynny Bitcoin narodził się w roku 2009. Wtedy właśnie niejaki Satoshi Nakamato dokonał pewnej czynności, mianowicie „wykopał” dziewiczy blok mający wartość 50 BTC. Musiało jednak upłynąć prawie dziesięć lat, aby na rynku elektronicznej waluty pojawił się Bitcoin SV. 15 listopada 2018 roku – to data, kiedy doszło do hard forka, o którym już pisaliśmy. Zaskakujące jest natomiast coś innego. Chodzi o nazwę i twórcę. Nie do końca wiadomo, kto jest „ojcem” nowego Bitcoina. SV sugeruje, że mowa o Satoshim Nakamato, wszak ten angielski skrót oznacza nic innego jak „Satoshi’s Vision”, czyli „wizję Satoshigo”. Problem jednak w tym, że owo nazwisko to tylko pseudonim, pod którym podobno ukrywa się kontrowersyjny biznesmen oraz informatyk Craig Wright. On sam ogłosił owe rewelacje publicznie. Ale mało kto wierzy i akceptuje, że właśnie ten człowiek stworzył Bitcoina. Jedno jest pewne – dzięki tej zagadce kurs Bitcoin SV niemal ciągle pozostaje „na fali”, a popularność samej waluty rośnie w oczach.

Co ma wpływ na kurs Bitcoin SV?

Jest kilka ogólnych czynników, które decydują o aktualnej rynkowej cenie każdej kryptowaluty. W przypadku BSV mamy podobnie. Tutaj także ważny jest popyt i podaż. Jednak są jeszcze inne elementy wpływające na wzrosty i spadki Bitcoina SV. Mowa chociażby o różnych regulacjach w prawie podatkowym i warunkach makroekonomicznych. Ale to nie wszystko. Kurs SV będzie zależny także od tego, ile konkurencyjnych walut powstanie oraz od aktualnych informacji, jakie pojawią się we wszystkich mediach (nie tylko chodzi o kontrowersje związane z tym, kto tak na serio przyczynił się do narodzin Bitcoina SV).

Zalety i ciekawostki Bitcoin SV

Bitcoin SV ma kilka podstawowych zalet i właściwości. Do nich zaliczają się między innymi:

  • wysokie bezpieczeństwo przy natychmiastowych transakcjach (bezustanne testy i audyty sprawdzają sieć pod tym kątem)
  • stabilność protokołu sieciowego
  • skalowalność (zniesienie ograniczeń wielkości danego bloku, co umożliwia przetwarzanie większego wolumenu transakcyjnego)

To najważniejsze filary Bitcoina SV, którego celem jest „bycie jednym blockchainem dla świata”, a więc globalną kryptowalutą. Transakcje są tutaj niedrogie i odbywają się w sposób błyskawiczny. Nic zatem dziwnego, że na początku 2021 roku zarejestrowano ich ponad 16 milionów! Wszystko zatem wskazuje, że Bitcoin SV to raczej strzał w środek finansowej tarczy, a nie strzelanie ślepymi nabojami.