Menu

BGN/PLN

Na przestrzeni lat system monetarny Bułgarii ulegał zmianom, a już w czasach przed naszą erą kuto na tych terenach monety z wizerunkiem jeźdźca lub konia. Obecnie oficjalną walutą jest lew bułgarski o symbolu „лв”, a jej międzynarodowy kod walutowy to BGN.

Lew bułgarski (BGN)

Po ostatniej denominacji, jaka miała miejsce w Bułgarii w 1999 roku, lewa podzielono na 100 stotinek. W kraju w obiegu są monety o nominałach 1 stotinki, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek, a dodatkowo są też monety 1 lew i 2 lwy. Na monetach można znaleźć znane postaci ze świata polityki, rozrywki i historii, a także zabytki. Jeśli zaś chodzi o banknoty, to te mają nominały 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100. Waluta od wielu lat jest stabilna i odgrywa ważną rolę w systemie krajowym, jak i międzynarodowym. Wartość lewa kontroluje Bułgarski Bank Narodowy, którego zadaniem jest zapewnienie stabilności gospodarczej i ekonomicznej kraju.
 
 
 

Historia lewa bułgarskiego

System monetarny Bułgarii ulegał zawirowaniom na przestrzeni stuleci, aż w 1881 roku został wprowadzony do obiegu lew bułgarski. Nastąpiło to w czasie, gdy Bułgaria stała się niepodległym krajem, a swoją niepodległość uzyskała od Imperium Osmańskiego. Wcześniej na tym terenie obowiązywała turecka lira osmańska. W początkowym okresie obowiązywania lewa bułgarskiego monety bite były ze srebra i złota. Z racji tego, że na rynkach było sporo monet francuskich, to początkowo lew bułgarski był oparty na standardach franka. Wybuch II wojny światowej spowodował, że waluta Bułgarii została powiązana z marką niemiecką. Nie trwało to jednak długo, gdyż wraz z okupacją sowiecką walutę powiązano z rublem i ustalono wartość jej na poziomie 0,15 lewa w stosunku do 1 rubla.

Od czego zależy kurs lewa bułgarskiego?

W związku z tym, że Bułgaria nie jest znaczącym państwem w obrocie międzynarodowym, to lew bułgarski nie jest walutą rezerwową i nie jest używany na rynkach walutowych do rozliczeń międzynarodowych. Z racji niestabilnych warunków gospodarczych na świecie kurs lewa często ulega zmianom i jest on w głównej mierze uzależniony od sytuacji wewnętrznej kraju. Największe zainteresowanie lwem bułgarskim na rynku polskim i europejskim jest zauważalne w okresie wakacyjnym, gry turyści szykują się do urlopu. A z racji tego, że kurs jest skorelowany z euro, to dzięki temu stosunek lewa do złotego kształtuje się na stabilnym poziomie.

Wykres kursu lewa bułgarskiego

Kurs lewa bułgarskiego ulega częstym zmianom. By zapoznać się z najnowszymi informacjami i sprawdzić, jak kształtował się kurs na przestrzeni czasu, zapraszamy do zapoznania się z wykresami.