Cardano (ADA)
W dzisiejszych czasach inwestycje prowadzone w kryptowalutach cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona użytkowników. Pomimo tego, że od długiego czasu na pierwszym miejscu znajduje się Bitcoin, coraz więcej alternatywnych kryptowalut, w tym Cardano, wybierana jest przez wielu, różnorodnych inwestorów. Przyjrzyjmy się ciekawej formie inwestycji z bliska.
Krótka historia powstania
Historia powstania kryptowaluty znanej pod nazwą Cardano, jest niezwykle barwna i interesująca. Przede wszystkim należy wiedzieć, że jej współtwórca jest także inicjatorem powstania innej cyfrowej waluty- Ethereum. Pierwszy raz Cardano pojawiła się na rynku w 2015 roku. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że Cardano to platforma. Kryptowaluta nosi nazwę ADA. Została opracowana przez Input Output Hong Kong (IOHK). Charles Hoskinson, twórca ADA, Ethereum, jest miłośnikiem rozwiązań Proof of Stake (PoS). Warto również zaznaczyć, że nazwa kryptowaluty- ADA, nie jest przypadkowa. Została wybrana na cześć Ady Lovelace, angielskiej matematyczki słynącej z pracy nad silnikiem analitycznym Charlesa Babbage’a. ADA, nazwana jest także jako Ouroboros. Zaprojektowana została z myślą o wydajności.
Platforma Cardano ujrzało światło dzienne po długich, wieloletnich badaniach. IOHK współpracował m.in. z Uniwersytetem w Edynburgu, Uniwersytetem w Atenach, jak również Uniwersytetem w Connecticut. Filozofia znanej kryptowaluty polega na naukowym podejściu i wielu, innowacyjnych metodologiach badawczych.
Jak działa kryptowaluta Cardano?
Na samym początku należy rozpocząć od wyjaśnienia, czym jest Cardano. To bardzo popularna platforma, która opiera swoje działania na tzw. inteligentnych umowach. Za jej pośrednictwem w bardzo łatwy sposób można wysyłać, jak również odbierać środki cyfrowe. Znana kryptowaluta działa na zasadzie wzajemnej weryfikacji. Takie rozwiązanie sprawia, że platforma jest w stanie wypracować swój własny blockchain ogólnego przeznaczenia. Bitcoin opiera się na mechanizmie (Proof of Work (PoW). W praktyce oznacza to, że ADA jest kryptowalutą zdecentralizowaną, opartą na blockchainie.
W jaki sposób używana jest kryptowaluta ADA?
Kryptowaluta ADA, jak również cała platforma Cardano, ma za zadanie przede wszystkim rozwiązywać wspólne problemy skalowalności. To jeden z głównych problemów inwestorów kryptowalut tzw. drugiej generacji. Wyróżnić można kilka głównych faz działania platformy Cardano:
- Byron – sieć pojawia się na rynku finansowym wraz z podstawową funkcjonalnością,
- Shelley – wiąże się z wykonywaniem czynności, które mają na celu decentralizację z węzłami zarządzanymi przez społeczność,
- Goguen – w sieci Cardano pojawiają się tzw. Smart Contact,
- Czwarta faza nazywana bywa jako Basho. Tutaj w obiegu pojawiają się tzw. łańcuchy boczne. To dzięki nim zwiększa się skalowalność, jak również interoperacyjność dokonywanych transakcji,
- Ostatnia, piąta faza, nosi nazwę Voltaire. Tu można czerpać wiele niezliczonych korzyści.
W praktyce głównym celem kryptowaluty ADA, jak również całej platformy Cardano, jest zapewnienie bardziej zrównoważonego ekosystemu. Co ważne, platforma jednocześnie uwzględnienia potrzeby użytkowników oraz innych systemów. Jej głównym celem działania jest efektywna integracja.
Inwestycje z Cardano – o czym należy pamiętać?
Cardano jest cyfrową walutą, która słynie ze swojej stabilności. Krytycy zarzucają jej twórcą powolną ewolucję blockchainu. Pomimo tego, taki schemat wykazuje korzyści w obszarze dokonywania inwestycji. Ogromną zaletą są lewarowane instrumenty finansowe CFD. W praktyce oznacza to, że podczas dokonywania inwestycji przy wykorzystaniu waluty ADA, można zajmować pozycję i osiągać zysk także w przypadku spadku cen. Należy jednak pamiętać o wahaniach związanych z popytem instytucjonalnym, jak również rosnącym trendem Metaverse i NFT.
Ciekawostki – o czym warto wiedzieć interesując się Cardano?
Niewiele osób wie, że kryptowaluta nosząca nazwę ADA, jak i platforma Cardano, uznawana jest za tzw. cyfrową walutę trzeciej generacji. W praktyce oznacza zwrot, że Cardano umożliwia stosowanie mechanizmów, które uruchamiają inteligentne umowy w bardzo wielu łańcuchach bloków. Dla przykładu, Bitcoin zaliczany jest do kryptowalut pierwszej generacji. Za jej pośrednictwem można jedynie wykonać zdecentralizowanych transakcji między stronami, bez żadnego inteligentnego/zautomatyzowanego mechanizmu uruchamiającego.
Ciekawostką jest także fakt, że ADA, a więc specjalnie stworzona kryptowaluta dla platformy Cardano, zatwierdza transakcje bez wysokich kosztów energii, co odróżnia krypto walutę od innych, konkurencyjnych.
Pomimo tego, że inwestycje za pośrednictwem kryptowalut cieszą się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona odbiorców, należy pamiętać, że koniecznie trzeba dokonywać przemyślanych, trafionych wyborów, by przeprowadzane inwestycję mogły przynosić zamierzone korzyści finansowe. Już dziś poznaj strukturę, podstawowe zasady działania, jak również ryzyko inwestycyjne związane z inwestycją w Cardano, i ciesz się udanymi inwestycjami i satysfakcjonującymi zyskami przez długi czas.