Force Index
Dr Alexander Elder jest jednym z autorów nowszej generacji wskaźników technicznych. Jego indeks siły to oscylator, który mierzy siłę lub moc byków stojących za poszczególnymi rajdami na rynku i niedźwiedzi za każdym spadkiem.
Powyższy zrzut prezentuje zastosowanie wskaźnika Force Index do identyfikowania kierunku i tendencji rynkowej. Trzy kluczowe elementy indeksu siły to kierunek zmiany cen, zakres zmiany ceny i wolumen obrotu. Gdy indeks siły jest używany w połączeniu ze średnią ruchomą może dokładnie mierzyć znaczące zmiany w mocy byków i niedźwiedzi.
Wskaźnik Force Index oblicza się odejmując wczorajsze zamknięcie od dzisiejszego zamknięcia i mnożąc wynik przez dzisiejszy wolumen. Jeśli ceny zamknięcia są dziś wyższe niż wczoraj to siła jest dodatnia. Jeśli ceny zamknięcia są niższe niż wczoraj to siła jest ujemna. Wielkość siły zależy od większej zmiany ceny lub większego wolumenu, więc każda z tych zmiennych może niezależnie wpływać na wartość i zmianę indeksu siły.
Surowa wartość indeksu siły jest wykreślana jako histogram, z linią środkową ustawioną na zero. Rynek wzrostowy spowoduje powstanie wskaźnika siły dodatniej, wykreślonego powyżej linii środkowej; spadkowy rynek wskazuje na ujemny wskaźnik siły poniżej linii środkowej.
W podstawowej interpretacji inwestorzy będą chcieli szukać pozycji zakupu, gdy indeks siły jest dodatni oraz pozycji sprzedaży, gdy indeks siły jest ujemny. Warto jednak przy spełnieniu powyższego warunku poczekać na korektę i lepszą cenę do wejścia w rynek z uwagi na tendencję do opóźnionych wskazań indeksu siły.