Menu

Solana (SOL)

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na podejmowanie inwestycji z wykorzystaniem kryptowalut. Sławny Bitcoin nie jest jedyną, wirtualną walutą, którą można wykorzystać w celu wzbogacenia. Bardzo ciekawą propozycją dla efektywnych inwestycji jest Solana (SOL). Co warto o niej wiedzieć? Jak powstała i jakie ciekawostki w sobie skrywa? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Kluczowe zagadnienia

Solana to kryptowaluta działająca na platformie blockchain Solana Lab. Określana jest jako infrastruktura do budowania skalowanych aplikacji kryptowalutowych. Powstała w celu przezwyciężenia ograniczeń, z którymi mierzyła się sieć Bitcoin. Przede wszystkim Solana miała zniwelować problem powolnych i kosztownych transakcji. Przedstawione rozwiązania stały się obietnicą szybszej i efektywniejszej zdolności finansowej.

Solana – krótka historia

Solana to kryptowaluta, które trafiła do powszechnego obiegu w marcu 2020 roku. Pierwszy blok kryptowaluty miał miejsce dokładnie 16 marca. Od tamtej pory wartość kryptowaluty wzrosła ponad 467 razy.

Twórcą i głównym inicjatorem jest Anatolija Jałowenka, jak również Raja Gokala. Sama marka Solana Lab została założona w San Francisco, w 2017 roku przez zespół inżynierów oprogramowania. Solana powstała, by poprawić wydajność blockchaina dzięki Proof of History.

W styczniu 2022 roku, całkowita wartość rynkowa kryptowaluty wyceniana była na około 55 miliardów dolarów. Co jednak znaczące, w na przełomie listopada, grudnia, tego samego roku, wartość szacowana była już tylko na około 3 miliardy dolarów. Miało to miejsce ze względu na bankructwo FTX. W 2023 roku po wyjściu z kryzysu, wartość Solany wyceniania była na około 7 miliardów dolarów.

Solana borykała się również z problemami prawnymi. 1 lipca 2022 rok złożono przeciw niej pozew zbiorowy, zarzucając sprzedaż niezarejestrowanych tokenów papierów wartościowych.

Obecnie Solana zarządzana jest przez Fundację Solana, której siedziba mieści się w Genewie. Dziś sieć postrzegana jest jako jedna z najbardziej wydajnych i ekologicznych, dostępnych opcji na rynku.

Zasady działania

Solana jest walutą cyfrową, której zasady działania oparte są na dowodzie stawki, które nazywane są jako protokoły Proof-of-stake (PoS). Solana bazuje na algorytmie wydobywczym Bitcoin SHA256 wraz z funkcją Verifiable Delay Function. Kolejność transakcji jest zapisywana. Wszystko dzięki temu, że funkcja hashująca ciągle się zapętla. W praktyce oznacza to, że każde poprzednie wyjście wykorzystywane jest jako następne wejście. Dzięki temu rezultatem jest bardzo wysoka przepustowość transakcji.

Token SOL pełni funkcję środka płatniczego, jak również narzędzia do zarządzania na platformie. Przy jego użyciu, każdy użytkownik dysponuje możliwością pokrywania opłat transakcyjnych. Dodatkowo może aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o kierunkach rozwoju Solany.

Zastosowanie

Solanę stworzono dla dwóch, wiodących celów. Po pierwsze, jej głównym zadaniem jest obsługa inteligentnych kontraktów. Po drugie, miała doprowadzić do zdecentralizowania aplikacji. Warto zaznaczyć, że w celu utrzymania czasu na blockchainie, Solana bazuje na innowacyjnym systemie Proof of History. Dzięki temu inwestycji możemy dokonywać w skalowanej sieci o maksymalnej przepustowości 50 000 transakcji na sekundę. Solana opiera się na Sealevel, a więc runtime, który wyposażony jest narzędzia przetwarzające równolegle dziesiątki tysięcy Inteligentnych kontraktów. Właśnie dlatego Solana wyróżnia się na tle EOS, czy Ethereum.

Szczególną zaletą omawianej kryptowaluty jest także fakt, że pozostaje kompatybilna z innymi projektami, przez co nie jest konieczna integracja z wieloma Shardami (SHARD), czy rozwiązaniami poziomu 2 (Layer- 2). Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że Solana możemy być wykorzystywana jako zabezpieczenie sieci poprzez stalking, jako węzeł walidujący, jak również delegujący.

Solana i inwestycje

Decydując się na inwestycje z wykorzystaniem Solany, należy mieć na uwadze jej duże wahania wartości.

Bardzo dużym atutem inwestycji z użyciem Solany jest obecność audytowanego bezpieczeństwa klasy korporacyjnej. Dzięki temu eliminujemy ryzyko bardzo wielu niepożądanych zdarzeń. Dodatkowo możemy liczyć na dużą elastyczność w kodowaniu popularnymi językami, jak np. C, C++, czy Rust.

Kiedy SOL uruchomiono, jego całkowita, początkowa podaż wynosiła 500 milionów tokenów. Nie ma maksymalnie określonej podaży. Od dłuższego czasu SOL wykazuje stabilną, długoterminową stopę inflacji na poziomie 1,5%.

SOL jest dobrą decyzją na inwestycje, ponieważ jest jednym z najszybszych i najtańszych blockchainów, jak również cechuje się wysokim potencjałem sukcesu.

Ciekawostki o Solana

  • Solana wraz z biegiem czasu zyskuje na popularności. Ciekawostką jest, że przez tak znane magazyny jak New York Times, czy Financial Times, ogłoszono ją jako alternatywę dla Ethereum. To wielkie wyróżnienie i dużą nobilitacja.
  • 3 sierpnia 2022 roku miało miejsce zhakowanie aż 9231 portfeli Solana, w wyniku czego posiadaczom ukradziono około 8 milinów dolarów.
  • Ciekawostką jest także fakt, że platforma Solana Labs w kwietniu 2023 roku zaczęła sprzedawać Solana Saga- smartfony z system Android. Cechą charakterystyczną urządzeń mobilnych jest kilka, zdecentralizowanych aplikacji opartych na Solana.
  • Solana to ciekawy gracz na rynku, dla osób lubiących ryzyko, jak również szybkie osiąganie założonych celów.