Stellar (XLM)
Świat kryptowalut z dnia na dzień cieszy się ciesz większą popularnością. Na rynku prężnie działa Stellar. Czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?
Czym jest Stellar?
Stellar jest zdecentralizowaną siecią peer-to-peer. Uważa się go za jednego z głównych konkurentów XRP. Obecnie jest 11-tą, największą kryptowalutą biorąc pod uwagę kapitalizację rynkową. Jej wartość szacuję się na około 9,16 miliarda dolarów.
Historia powstania
Warto poznać historię powstała kryptowaluty Stellar. Twórcą jest Jed McCaleb. To osoba, która stworzyła Stellar oraz Lumeny. To również założyciel Stellar Development Foundation. Jest do osobowość powszechnie znana w sektorze kryptowalutowym- założył on także pierwszą, dużą giełdę Bitcoin, Mt Gox. To osoba o ogromnym doświadczeniu, jak również dużej wiedzy. Pełnił on funkcję Chief Technology Officer (CTO) w firmie Ripple. To przedsiębiorstwo, które jest najbardziej znane z rozwoju XRP Ledger. W 2013 roku McCaleb zdecydował się opuścić prężnie działającą grupę, tworząc Stellar.
Na szczególną uwagę podczas tworzenia znanie kryptowaluty zasługują także inne nazwa. Są nimi David Mazieres, który jest twórcą protokołu konsensusu Stellar. Ważnym nazwiskiem w historii powstania jest także Denelle Dixon- dyrektor wykonawczy oraz CEO SDF. Wymienić należy również Joyce Kim, która również uważana jest za współzałożycielkę Stellar.
Na samym początku Stellar wyemitował 100 miliardów Lumenów (XLM), a całkowita podaż wzrastała 1% rocznie. Uległo to zmianie, gdy w obiegu pojawiło się 105 miliardów. Po 2019 roku liczby spadły do 50 miliardów. Rekord kryptowaluta odniosła w styczniu 2018 roku- 0,889 USD.
Zasady działania
Stellar jest formą płatności zaprojektowaną od samych podstaw z myślą o masach. Rodzimym tokenem kryptowaluty jest Lumens, czyli XLM. Jest to zdecentralizowana sieć serwerów na blockchain. Stellar z każdym serwerem działa w sposób niezależny. W praktyce oznacza to, że węzły są ze sobą połączone, ale nie są monitorowane przez żadne źródło centralne. Korzystając ze znanej na całym świecie sieci, możemy dokonywać transakcji poprzez synchronizację, jak również osiąganie konsensu. Dzięki temu można cieszyć się szybką i równomierną dystrybucją księgi głównej. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że każdy klient może stać się węzłem weryfikacyjnym, czyli tzw. serwerem w Stellar Care, a może tego dokonać przy pomocy Stellar Consensus Protocol (SCP).
Czym jest SCP? To algorytm. Jego zadaniem jest weryfikacja transakcji. Dzięki jego obecności sieć potrafi wykonywać szybkie i efektywne skalowanie, w przeciwieństwie do większości blockchainów typu proof-of-work.
Bardzo ciekawą zasadą działania jest wykorzystywanie przez sieć tzw. kotwicy. Reprezentują je zaufane podmioty, które są odpowiedzialne za depozyt ludzi, rozdając kredyty od blockchain. Są to więc swojego rodzaju pomosty pomiędzy różnymi aktywami cyfrowymi a Stellar.
Zastosowanie
Ta kryptowaluta przoduje w szybkich, niedrogich, codziennych zakupach. Ideą jest to, że każdy, kto będzie korzystał z jej usług, może przenieść wszystkie dobra z tradycyjnych walut do tokenów. Będą one reprezentować nowe, istniejące aktywa (mogą być to dolary, euro, bitcoin, akcje, czy inne tokeny wartości). Co więcej, takie aktywa mogą również stać się przedmiotem obrotu pomiędzy użytkownikami z mniejszym tarciem poprzez używanie Lumenów. Platforma jest zintegrowana z Samsung Mobile. Na liście partnerów znalazły się m.in. takie marki, jak Wirex, IBM, Stripe.
O czym należy pamiętać podczas inwestowania?
Stellar jest kryptowalutą o unikalnych cechach, o których należy pamiętać podczas wykonywania różnego rodzaju inwestycji. Przede wszystkim cechuje się ona pełną decentralizacją. Dodatkowo wykazuje wsparcie dla wielu walut oraz typów aktywów. Z jej wykorzystaniem można cieszyć się szybkimi, praktycznie bezpłatnymi transakcjami.
Warto zaznaczyć, że za każdym razem, czy dokonujemy transakcji, XLM „spala” 100 Steoopsów, a więc 0,00001 XLM. Dzięki temu można uniknąć spamowania blockchaina poprzez nieważne transakcje. Obecnie XLM rośnie w siłę, ciesząc się coraz większą popularnością i zainteresowaniem.
Podczas inwestowania warto pamiętać o tym, że kryptowaluta wykazuje duże bezpieczeństwo dla swoich użytkowników. Wszystko dzięki temu, że każdy użytkownik może stać się węzłem walidującym. Co ważne, XLM rozwiązał powszechnie występujący problem wielu blockchainów zero- transakcyjnych. Chodzi tu o spamowanie pustymi transakcjami. Wynika to z wprowadzenia obowiązku uiszczenia niewielkich opłat za każdą transakcję.
Ciekawostki związane z kryptowalutą
Czasami kryptowaluta określana jest także jako „Stellar Lumens”. Nie jest to jednak prawdziwe, poprawne określenie. Stellar to sieć, a Lumeny są jednostką kryptowaluty.
Stellar jest kryptowalutą, która stanie się doskonałym wyborem, jeśli będziemy chcieć wykonać bezpieczną inwestycję w takiej formie. Pomimo tego, że nie jest to Bitcoin, gdzie zyski (ale także straty) odnotowywane są w ogromnym liczbach, można cieszyć się sukcesywnym przyrostem własnych aktywów.