Menu

Bat tajlandzki (THB)

Bat tajlandzki jest jednostką monetarną Królestwa Tajlandii (dawniej Syjamu). Wielu Polaków zetknęło się z tą walutą w czasie podróży do tego egzotycznego, leżącego na Półwyspie Indochińskim państwa. Tajlandia zachwyca nie tylko zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, ale również wyjątkową architekturą, historią i kulturą, a także pysznym jedzeniem. Określenie „kraina uśmiechów” sprawia, że każdego roku do Tajlandii w celach turystycznych przyjeżdżają tysiące rodaków, dlatego warto zdobyć informacje na temat rodzimej waluty tam obowiązującej.

Kurs bata tajlandzkiego na żywo

Poniżej prezentujemy Państwu kurs bata tajlandzkiego na żywo na wykresie. Wykres jest dostępny on-line, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Bat tajlandzki – banknoty i monety

Bat tajski (popularna nazwa) jest środkiem płatniczym obowiązującym wyłącznie na terenie Królestwa Tajlandii. Każdy bat dzieli się na 100 satangów (porównywalne z centami amerykańskimi) i jest oznaczony symbolem ฿. Jego kodem handlowym na rynku forex według standardu ISO jest „THB”, a skrót pochodzi od nazwy „thai baht”. Od 2020 roku monety bata tajlandzkiego są bite w nominałach: ฿1, ฿2, ฿5 i ฿10 oraz 1, 5, 10, 25 i 50 satangów. Na awersie każdej monety znajduje się portret obecnego króla Tajlandii – Mahy Vajiralongkorn. Na rewersie zawarto natomiast królewski monogram. Aktualnie nowe serie monet posiadają oznaczenia nominału w formie cyfr arabskich.

Jeśli chodzi o banknoty to dostępne są następujące nominały: ฿20, ฿50, 100, 500 i ฿1000. Wyróżnia je ciekawa kolorystyka i wysoka jakość wykonania. Podobnie jak w przypadku monet, na awersie widnieje wizerunek aktualnie urzędującego króla, a na rewersie znajdują się natomiast portrety poprzednich królów Tajlandii. W Tajlandii rzadko dochodzi do fałszowania gotówki. Banknoty są zabezpieczone specjalnymi hologramami oraz znakami wodnymi.

Historia bata tajlandzkiego

Bat tajlandzki jest jedną z najstarszych walut będących w obiegu, jego historia sięga około 800 lat. Nazwa tajlandzkiej waluty pochodzi od jednostkowej wagi kruszcu. Podobnie jak brytyjski funt szterling, bat tajlandzki pierwotnie równoważny był wartości 15 gramów litego srebra. Waluta ta posiadała parytet w srebrze do końca XIX wieku. W tym czasie Tajlandia przestawiła swoją walutę na obecny system dziesiętny, dzieląc bata na 100 satangów.
Przez lata bat tajski był powiązany, poza złotem, z kilkoma walutami. Na początku XX wieku wartość tej waluty była określana w odniesieniu do brytyjskiego funta, przy okresowej korekcie kursu wymiany. Bat tajlandzki był również na krótko powiązany z jenem japońskim, a po II wojnie światowej z ceną złota, przy stałym kursie wymiany jednego bata za 0,25974 grama złota. Od połowy lat pięćdziesiątych do 1997 roku narodowy bank centralny ustalał kurs bata tajlandzkiego w stosunku do dolara amerykańskiego. Był to okres, kiedy gospodarka USA cieszyła się szybkim wzrostem i silną pozycją dolara. Sztywny kurs wymiany 1 USD wzrósł wtedy do 25 batów.

Pod koniec XX wieku bat tajlandzki był jedną z najważniejszych walut Azji. Z tego powodu znalazł się w centrum azjatyckiego kryzysu walutowego, który miał dalekosiężne skutki. Waluta Tajlandii spadła do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego, a gospodarka państwa doznała poważnego spowolnienia. Bank Tajlandii zdecydował się na swobodny przepływ bata na rynku walutowym. Kurs wymiany USD/THB wzrósł wtedy aż do 56 batów za 1 USD. Od 2020 r. kurs wymiany wynosi około 30 batów tajlandzkich za dolara amerykańskiego.

Gospodarka Tajlandii a kurs bata tajlandzkiego

Tajlandia jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw Azji. Jej gospodarka oparta jest przede wszystkim na rolnictwie, wydobyciu surowców mineralnych. Uzależniona jest w dużym stopniu od eksportu, który odpowiada za około 66% produktu krajowego brutto.

Jeśli chodzi o rolnictwo, to główną uprawą Tajlandii i najważniejszym produktem eksportowym państwa jest ryż. Poza tym kraj ten produkuje również najwięcej na świecie kauczuku. W gospodarce istotną rolę odrywa także hodowla bydła i rybołówstwo. Tajlandia jest jednym z największych wydobywców i eksporterów rud cyny i wolframu na świecie. Wydobywa także inne cenne surowce. Posiada dobrze rozwinięty przemysł spożywczy, włókienniczy, tekstylny oraz elektromaszynowy, w tym głównie środków transportu. Bardzo dobrze prosperuje sektor turystyki, zapewniając dużą cześć dochodów państwa, a oferty wypoczynku w Tajlandii niezmiennie cieszą się ogromną popularnością turystów z całego świata.

Rozwijająca się gospodarka Tajlandii sprawia, że bat tajlandzki jest uważany za jedną z najsilniejszych walut Azji Południowo Wschodniej. Pomimo trwających niepokojów politycznych w kraju, od 2018 roku radzi sobie całkiem nieźle.

Bat tajlandzki a polityka pieniężna państwa

Funkcje banku centralnego w Tajlandii pełni Bank of Thailand, który powstał w 1942 roku. Jest on organem kontrolowanym przez rząd i zależny od króla. To monarcha wskazuje prezesa banku centralnego. Zadaniem instytucji jest utrzymywanie stabilnego kursu bata tajlandzkiego oraz emitowanie banknotów. Bank zajmuje się również sprawowaniem nadzoru nad krajowym systemem płatniczym i finansowym. Za emisję monet odpowiedzialny jest rząd, który zleca ich bicie państwowej chińskiej organizacji, która wytwarza także walutę Chińskiej Republiki Ludowej.

Ważne informacje!

Podróżując do Tajlandii, warto pamiętać, aby należycie i z szacunkiem obchodzić się z pieniędzmi. Ma to związek z wizerunkiem króla widniejącego na każdym z nominałów. Nawet zgniecenie banknotu może zostać uznane za obrazę majestatu, co może skutkować nawet karą pozbawienia wolności.

Polacy decydujący się na wyjazd do Tajlandii powinni pamiętać, że jest to kraj egzotyczny i na miejscu trudno będzie wymienić złotówki na lokalną walutę. Jeśli więc nie chcemy przywozić bata tajlandzkiego ze sobą, to warto przynajmniej zaopatrzyć się w dolary amerykańskie, które na miejscu bez trudu można wymienić na lokalną walutę.

Bat tajlandzki – ciekawostki

  • PPrzed wprowadzeniem systemu dziesiętnego podziału bata – satangów, odpowiednikiem najmniejszych tajlandzkich monet, były muszle ślimaków morskich. Dawniej przodkowie dzisiejszych Tajlandczyków stosowali także monety wypalane z gliny lub wycinane z drewna.
  • W 1998 roku wyemitowano okolicznościowe tajlandzkie banknoty o nominale 500 tysięcy batów Z powodu wielkiej popularności cena emisyjna każdego banknotu wynosiła 1 milion batów (ok. 124 tys. zł). 500-tysięcy batów tajlandzkich jest najbardziej wartościowym banknotem na świecie, który może posiadać osoba prywatna.
  • Podobnie w 2016 roku, z okazji 70. rocznicy panowania sędziwego króla Bhumibola Adulyadeja, w obiegu znalazły się pamiątkowe banknoty. Zapotrzebowanie na nie wynosiło ponad 20 mln sztuk. W związku z tym wprowadzono ograniczenia w ich sprzedaży.