Menu

Hrywna ukraińska (UAH)

Hrywna ukraińska, jak sama nazwa wskazuje, to oficjalna waluta, jaką posługuję się całe państwo ukraińskie. Międzynarodowy standard, określany jako ISO 4217 dla hrywny ukraińskiej stanowi symbol UAH. Prowszechnie znanym i używanym symbolem hrywny jest ₴. Jaka jest historia waluty, czy od zawsze była obecna na Ukrainie? Jakie banknoty i monety funkcjonują w obrocie, i od czego zależy wartość waluty w kontekście globalnym? Na te, i wiele innych pytań odnajdą Państwo odpowiedź w poniższym artykule.

Kurs hrywny ukraińskiej na żywo

Poniżej prezentujemy Państwu kurs hrywny ukraińskiej na żywo na wykresie. Wykres jest dostępny on-line, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Historia waluty – poznaj hrywnę ukraińską od podszewki

Nie od zawsze na terenie państwa naszych sąsiadów obowiązywała znana dziś waluta. Hrywna ukraińska dopiero od 1996 roku stała się oficjalną walutą dla Ukrainy. Nazwa wywodził się od średniowiecznej miary srebra- „grzywny”. Nazewnictwo ma także szczególne znacznie historyczne dla ludności ukraińskiej. Odnosi się do Rusi Kijowskiej. W tych czasach mianem „hrywny”, nazywano srebrną monetę.

Wprowadzenie hrywny ukraińskiej do obrotu wynika z reformy ekonomicznej, jaka miała miejsce na Ukrainie. Warto wiedzieć, że hrywna jest następcą tzw. karbowańca (używana na Ukrainie w latach 1992-1996). Była to w dawnych czasach oficjalna nazwa rubla rosyjskiego i radzieckiego. Jest pierwszą obowiązującą walutą na Ukrainie po rozpadzie ZSRR.

Banknoty i monety hrywny ukraińskiej- jakie nominały możemy wyróżnić?

Pomimo licznych zmian i ewaluacji dostępnych nominałów, dziś hrywna ukraińska występuję w następujących nominał:

  • Banknoty – 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 hrywien,
  • Monety – 1, 2, 5, 10, 25, 50 hrywien.

Podczas wymiany i obrotu walutą, warto mieć na uwadze, że 1 hrywna stanowi równowartość 100 kopiejek. Od 2019 roku do obiegu trafił nowy banknot hrywny ukraińskiej o nominale 1000 hrywien.

Awers banknotów ukraińskich ilustruje ważne, historyczne postacie państwa ukraińskiego. Na rewersie banknotów znalazły się szczególnie dla ukraińskich bohaterów miejsca związane z ich działalnością, czy z życiem prywatnym.

Ukraina wprowadziła na rynek aż cztery serie hrywien, lecz dziś w obiegu dostępne są jedynie dwie ostatnie- III (2003-2014), oraz IV (od 2014 roku). Banknoty z I i II serii nie stanowią już ważnego środka płatniczego na terenie Ukrainy- nie dokonuje się ich wymiany. Nie zmienia to jednak faktu, że seria I i II hrywny ukraińskiej stanowi nie lada gratkę dla kolekcjonerów starych monet i banknotów.

Waluta w kontekście globalnym i jej stabilność

Hrywna ukraińska boryka się obecnie z dużą niestabilnością w kontekście globalnym, przede wszystkim ze względu na trwający konflikt zbrojny i najazd Rosji na państwo ukraińskie. Od 2022 roku hrywna ukraińska osłabiła swoją pozycję w stosunku do amerykańskiego dolara aż o 50%. Taki trend wciąż wzrasta. Taka sytuacja bezpośrednio związana jest z kondycją i stabilnością ukraińskiej gospodarki, która jest na bieżąco dewastowana przez najeźdźców.

Warto jednak wiedzieć, że sięgając do historycznych zestawień, hrywna ukraińska przechodziła przez liczne wzloty i upadki swojej wartości. Pod koniec XX wieku ukraińska waluta była niemal równa wartości złotego, co lokowało ją na doskonałej pozycji. Jednak później hrywna ukraińska odnotowywała trend spadkowy. Prawdziwe załamanie miało miejsce w latach 2014- 2015. To moment, od którego wartość waluty w przeliczeniu na złotówki, wyceniana jest poniżej 20 gr. Obecnie kursy waluty hrywny ukraińskiej wskazują, że jest ona warta mniej więcej 10 gr (stan na kwiecień 2024).

W 2020 roku, ze względu na pandemię wirusa COVID-19, hrywna ukraińska straciła aż 20%. W 2021 roku hrywna ukraińska zaczynała powoli umacniać swoją pozycję. Waluta ukraińska umacniała się także względem euro i amerykańskiego dolara. W stosunku do złotego w tamtych czasach umocniła się aż o 15%. Jednak początek 2022 roku sprawił, że nastąpiło jej gwałtowne załamanie trwające do dziś.

Gdzie używa się tej waluty?

Hrywna ukraińska używana jest na Ukrainie. Nie wiele osób jednak wie, że wymiana waluty na Ukrainie podlega ścisłej kontroli. Ma to na celu ochronę przed tzw. praniem brudnych pieniędzy, czy korupcji. Od 2011 roku każdorazowa transakcja wymiany waluty wymaga wylegitymowania się paszportem. Co więcej, istnieje konieczność zachowania dowodu przeprowadzonej transakcji.

Ciekawostki

Ciekawostką jest fakt, że banknoty hrywny ukraińskiej uważane są za jedne z najpiękniejszych na całym świecie, przede wszystkim ze względu na ich bogate ubarwienie. Gwarancją tego stwierdzenia jest nagroda, jaką hrywna ukraińska uzyskała w 2008 roku- została okrzyknięta najpiękniejszą walutą świata.

Kolejną ciekawostką dotyczącą hrywny ukraińskiej jest jej symbol „₴”, który przez wiele osób kojarzy się jako zmodyfikowany symbol dolara. Nie taka idea przyświecała twórcom. Znak miał być symbolem ugruntowanej pozycji waluty na rynku i jej stabilności.

Już dziś zapoznaj się z kursami hrywny na stronie internetowej forex.pl, i ciesz się udanymi decyzjami finansowymi przynoszącymi doskonałe profity.