Menu

Kuna chorwacka (HRK)

Historia kuny chorwackiej jest równie burzliwa, jak dzieje kraju. Początki tej waluty sięgają czasów handlu wymiennego, kiedy to skóry kun wykorzystywane były jako jednostka płatnicza. Ten związek między przyrodą a pieniądzem znalazł również odzwierciedlenie w innych środkach pieniężnych.

Kurs kuny chorwackiejna żywo

Poniżej prezentujemy Państwu kurs kuny chorwackiej na żywo na wykresie. Wykres jest dostępny on-line, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Historia kuny chorwackiej

Nazwa „kuna” wywodzi się ze średniowiecza, kiedy to futra z kun, należących do rodziny łasicowatych, były używane w handlu oraz płacono nimi podatki na Istrii, Kvarnerze i Slawonii. Już w XIII wieku bito pierwsze monety z wizerunkiem kuny. Kunę wprowadzono w czasie II wojny światowej jako waluta nowopowstałego Niezależnego Państwa Chorwackiego. Jedna kuna dzieliła się na 100 banic. Po upadku tego państwa (wraz z zakończeniem wojny) Chorwację włączono w skład Socjalistycznej Republiki Jugosławii i wprowadzono do obiegu dinara chorwackiego, który był równy 40 kunom.

Współczesna waluta Chorwacji obowiązuje w kraju nad Adriatykiem od 30 maja 1994 roku. Wprowadzono ją po proklamowaniu przez Chorwację niepodległości (po rozpadzie Jugosławii). Dzień ten stanowi jedną z ważniejszych dat w historii tego kraju, a wprowadzenie kuny do systemu monetarnego Republiki Chorwacji niosło ze sobą upragniony symbol suwerenności. Wówczas jedna kuna chorwacka była równowartością 1000 dinarów, po stałym kursie wymiany.

Kuna chorwacka – podstawowe informacje

Walutą w Chorwacji jest kuna chorwacka, którą określa się krajowym znakiem „kn”. Na rynku międzynarodowym kunę chorwacką oznacza się kodem „HRK”. Jedna kuna dzieli się na 100 lip. Słowo „lipa” zaczerpnięto od nazwy gatunku drzew, które odgrywa ważną rolę w chorwackim dziedzictwie. Chorwacki Bank Narodowy emituje kuny, a Chorwacki Instytut Walutowy bije monety.

Kuna chorwacka w banknotach i monetach

Obecnie w użyciu najczęściej znajdziemy nominały: 10, 20, 50, 100, 200, 500 kn. Chociaż istnieją także banknoty 5 i 1000 kn, rzadko się ich używa. Jeśli chodzi o monety, to w obiegu znajdują się monety: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip – choć rzadko używane, a także monety 1, 2 i 5 kn, które są częściej stosowane, np. do płacenia w parkometrach.

Banknoty kun chorwackich zaprojektowano w sposób bardzo przypominający ostatnią generację marek niemieckich. Podobnie do innych walut, na monetach i banknotach kuny chorwackiej znajduje się symboliczna grafika lub portrety osób, które są charakterystyczne, bądź ważne dla tego państwa. Na przykład na banknocie 1000 kun, na jednej stronie widnieje Ante Starčevic, który był chorwackim przywódcą politycznym, a po drugiej znajduje się katedra w Zagrzebiu. Banknot o nominale 500 kun przedstawia z jednej strony chorwackiego poetę Marko Marulića i Pałac Dioklecjana w Splicie z drugiej. Banknot 50 kun zdobi grafika murów miejskich i fascynująca starówka Dubrownika, a ten o wartości 10-ciu kun – amfiteatr w Puli, będący symbolem miasta.

Monety chorwackie, znane jako lipa, prezentują typowe dla tego kraju rośliny i zwierzęta. Jednak różnią się one w zależności, czy bito je w w latach parzystych lub nieparzystych. Te wykonane w latach nieparzystych przedstawiają rośliny i zwierzęta z nazwami w języku chorwackim. Natomiast te bite w latach parzystych mają podobne wzory, ale z tekstem w języku łacińskim. Dla przykładu na odwrocie monet 1, 2 i 5 kun znajdują się wizerunki odpowiednio: słowika, tuńczyka i niedźwiedzia brunatnego.

Kuna chorwacka a strefa euro

Rok 2022 jest ostatnim, w którym obowiązuje kuna chorwacka, ponieważ 1 stycznia 2023 r. zostanie zastąpiona przez euro. Decyzją Rady Unii Europejskiej z 12 lipca 2022 r. kurs wymiany został ustalony na 7,53450 kuny chorwackiej za 1 euro. Ale ta zmiana nie będzie gwałtownym skokiem z dnia na dzień. Chorwaci będą mogli do końca 2023 roku płacić kunami i lipami we wszystkich sklepach, restauracjach, hotelach i punktach usługowych, itd. Informacje o cenach towarów będą musiały być podawane zarówno w kunach, jak i w euro. Przez dwa pierwsze tygodnie 2023 roku będą honorowane równolegle zapłaty w obu walutach. Chorwackie konta bankowe i karty kredytowe zostaną automatycznie przeliczone na euro, a osoby fizyczne będą mogły bezpłatnie wymieniać kuny i lipy na euro.

Od roku 2024 kuny przestaną być akceptowane w Chorwacji i transakcje płatnicze będą dokonywane w euro. Podobnie jak w innych państwach, które niedawno wprowadziły wspólną europejską walutę, proces ten będzie miał wpływ na funkcjonowanie chorwackiej gospodarki, także na życie mieszkańców tego państwa. Zazwyczaj proces wymiany walut na euro przebiegał bezproblemowo, chociaż odnotowywano czasami wzrosty cen artykułów żywnościowych i innych produktów. Najczęściej z powodu zastosowania przez producentów, przedsiębiorców i lokalny handel zawyżonego przelicznika wymiany.

Kurs kuny chorwackiej

Kurs wymiany kuny chorwackiej utrzymuje się w ostatnich latach na stabilnym poziomie. Wynika to z faktu, że już dawno Chorwacja zdecydowała się na wejście do strefy euro. Jednak w ostatnim czasie kurs kuny podlegał małym wahaniom, których przyczyną jest sytuacja geopolityczna w Europie. Aktualny kurs kuny w stosunku do złotego waha się w granicach 0,62- 0,64 PLN, po wzrostach w ostatnich miesiącach. Dla przykładu w okresie 2020 – 2021 utrzymywał się na stałym poziomie wynoszącym około 0,61 PLN.

Kuna chorwacka a gospodarka krajowa

Uważa się, że Chorwacja nie może sobie pozwolić na znaczny wzrost cen towarów i usług wynikających z przejścia na euro. Po pierwsze wpłynęłoby to na wszystkich mieszkańców i osłabiło znacząco turystykę, która jest istotnym filarem chorwackiej gospodarki. Turystyka przynosi około 20 -25% PKB Chorwacji, co stanowi rocznie ponad 10 mld euro dochodu. Ten niewielki, lecz przepięknie położony kraj, odwiedzało w poprzednich latach około 18 – 20 mln zagranicznych turystów.

Oprócz turystyki w gospodarce Chorwacji ważną rolę odgrywa także przemysł przetwórczo-żywnościowy, hutniczy żelaza i aluminium, stoczniowy i petrochemiczny. Klimat śródziemnomorski sprzyja uprawie oliwek, fig i cytrusów oraz winorośli, które stanowią 50% upraw. Winnice znajdują się głównie na wybrzeżu i wyspach oraz w północnej Chorwacji. Z racji położenia nad Adriatykiem, kraj ten ma doskonałe warunki do rybołówstwa, zwłaszcza tuńczyków, makreli i sardynek. W przemyśle spożywczym kluczową rolę odgrywa przetwórstwo rybne, mięsne, owocowe i winiarstwo. Chorwacja produkuje także meble drewniane, dobrze rozwija się przemysł farmaceutyczny.

Kuna chorwacka – ciekawostki

Pomimo, że kuna chorwacka już w krótce przestanie być oficjalnym środkiem płatniczym obowiązującym w Chorwacji, turyści przyjeżdżający do Splitu, Dubrownika czy na wyspy będą mogli zetknąć się z wizerunkiem drapieżnego gryzonia na lokalnie bitych eurocentach. Jeśli chodzi o banknoty euro, to wyglądają one w całej strefie euro identycznie. Natomiast monety eurocentowe zachowują odrębny, krajowy atrybut. Te wykonane dla Chorwacji przedstawiać będą na rewersie m.in.: kunę, charakterystyczną chorwacką szachownicę i kontur granic kraju.