Menu

Moving Average

Moving Average, czyli Średnia Krocząca to jeden z najbardziej popularnych wskaźników analizy technicznej. Rysuje on linię na wykresie, która jest średnią ceną z ustalonej liczby świec wstecz tzw. okresów.

Moving Average

Na screenie widać zastosowanie średniej kroczącej 20-okresowej EMA.

Najważniejszymi parametrami wskaźnika do ustawienia jest wybór okresu oraz rodzaju wyliczania średniej. Im większy okres czasu tym średnia jest zarysowana bardziej łagodnie i wolniej reaguje na wszelkie zmiany ceny. Im mniejszy okres tym średnia podąża bliżej aktualnych notowań oraz jest mniej opóźniona. Na poniższym zrzucie można zaobserwować te różnice (niebieska – 20 okresów, zielona – 50 okresów, czerwona 100 okresów).

Jeśli chodzi natomiast o rodzaje wyliczeń średniej to najbardziej popularne są metody “Simple” i “Exponential”. Pierwsza z nich mniej reaguje na najświeższe zmiany ceny, więc powinna być traktowana w kategoriach rejonu długoterminowych wsparć i oporów, natomiast metoda Exponential częściej przydaje się jako średnia tzw. sygnalna do generowania potwierdzeń do wejścia w pozycję na przykład przy przecięciu dwóch średnich jako sygnał zmiany kierunku ceny.

Dwie pozostałe metody wyliczania wartości średniej do opcja “Smoothed” oraz “Linear-Weighted”, które używane są zdecydowanie rzadziej oraz dobierane zazwyczaj drogą optymalizacji pod wykres danego instrumentu.

Wskaźnik Moving Average – zastosowanie

Najbardziej skuteczną i dającą szansę na zajęcie pozycji po dobrej cenie interpretacją tego wskaźnika jest traktowanie średnich jako rejonów wsparć i oporów, gdzie cena ma szansę z większym prawdopodobieństwem zawrócić w kierunku aktualnie panującego trendu.

Natomiast w sytuacji, kiedy nastąpi dynamiczne i trwałe wybicie średniej przez cenę mamy do czynienia z prawdopodobną zmianą trendu na rynku i ta interpretacja wskaźnika daje znak do szukania zajęcia pozycji próbującej złapać początek nowego trendu.

Należy zauważyć podstawową zasadę mówiącą, że jeśli cena utrzymuje się poniżej średniej to mamy na rynku trend spadkowy, a jeśli powyżej to trend wzrostowy. To bardzo prosta i obiektywna metoda identyfikacji aktualnie panującego trendu. Inwestorzy korzystający ze strategii opartych o średnie powinni uważać jednak na okresy konsolidacji ceny, kiedy większość interpretacji opartych o ten wskaźnik przestaje działać.