Menu

Ethereum (ETH)

Ethereum to druga po bitcoinie tak popularna kryptowaluta – zwłaszcza wśród programistów, którzy regularnie śledzą jej najnowszy kurs. Ethereum zostało stworzone w konkretnym celu i zdobywa coraz większe uznanie użytkowników sieci. Twórcy zapewniają otwarty dostęp do środków, możliwość nawiązywania kontaktów peer-to-peer, ale także tworzenie aplikacji internetowych. Warto dowiedzieć się, jakie możliwości kryją się za Ethereum oraz czym różni się od Bitcoina.

Ethereum – druga najważniejsza wirtualna waluta

Otwarte oprogramowanie do wymiany Ethereum zostało stworzone i wydane w 2015 roku przez Vitalika Buterina (młodego programistę rosyjskiego pochodzenia, którzy wcześniej pomagał w opracowywaniu Bitcoina). Jego celem było stworzenie nie tyle platformy wydobywczej, co miejsca stworzonego z myślą o pracy innych programistów, którzy będą mogli swobodnie wymieniać się kryptowalutą we własnym zakresie. Środkiem płatniczym jest 1 ETH.

Dzięki zaproponowanemu rozwiązaniu programiści mogą swobodnie korzystać z usług świadczonych przez platformę, bez konieczności wychodzenia poza nią, na zasadzie smart contracts – drobnych kontaktów peer-to-peer. Oczywiście możliwości oprogramowania nie ograniczają się wyłącznie do tego. Posiadacze Ethereum tworzą w jego ramach aplikacje i skrypty w technologii blockchain (łańcuchu bloków informacji), gdzie są zachowywane i zabezpieczane na prawach własności. Do tego kryptowaluta jest w pełni programowalna. Oznacza to, że użytkownicy mogą kształtować ją na różne sposoby.

Ethereum – podobieństwa i różnice

Istnieje wiele podobieństw do Bitcoina, przede wszystkim na poziomie systemów płatności. Do wymiany niepotrzebne jest pośrednictwo banków ani innych instytucji finansowych. Ethereum funkcjonuje na zasadzie zdecentralizowanej sieci peer-to-peer. Nie można jej wypłacić i obsługiwać się nią w świecie rzeczywistym – jej naturalnym środowiskiem jest sieć. Dodatkowe zabezpieczenia w postaci szyfrowania sprawiają też, że jest to w pełni bezpieczny i transparentny środek płatniczy.

Nie mówilibyśmy jednak o ETH, gdyby znacząco nie różniło się od Bitcoina. Zmiana dotyczy przede wszystkim sposobu pozyskiwania środków płatniczych. Kryptowaluta nie jest wykopywana, ale pozyskiwana dzięki pracy, a zatem konkretnym zadaniom do wykonania. Służy przede wszystkim do nawiązywania kontaktów (smart contracts), wymiany zdecentralizowanych aplikacji, ale także tworzenia nowych skryptów. Nie bez przyczyny jest więc tak chętnie wybierana przez twórców startupów oraz duże korporacje. To środowisko wprost stworzone dla programistów. W przeciwieństwie do Bitcoina możliwości Ethereum są niemal nieograniczone – użytkownik może w ramach ETH tworzyć niezliczoną ilość aplikacji i dzielić się nimi z pozostałymi.

ETH powinno zainteresować poszukiwaczy wirtualnego środka płatniczego, która posiada nieograniczoną podaż. W przeciwieństwie do bitcoina, ethereum nie może ulec inflacji. Nie zmienia to jednak faktu, że jest drugą do co wielkości kryptowalutą na świecie, a jej wykresy zyskują znaczące wzrosty.

Kurs Ethereum

Interesująco ETH prezentowało się w lutym 2021 roku, gdy osiągnęło najwyższą wartość w historii i zdaniem analityków. Wynika to przede wszystkim z większego zainteresowania wirtualnymi środkami płatniczymi, a także rozwojem branży informatycznej. Wartość ETH przekroczyła wówczas 1900 USD, jednak zdaniem analityków w przyszłości ma szansę na dalszy rozwój.

Kurs Ethereum na Forex.pl

Dzięki naszym zasobom sprawdzisz aktualne wykresy oraz przekonasz się, jak prezentuje się kurs bitcoin. Dowiesz się także, jak na przestrzeni ostatnich miesięcy rysowała się krzywa kursów dla poszczególnych jednostek płatniczych. To pozwoli Ci nie tylko dokładnie rozeznać się w charakterystyce bitcoina, ale ułatwi też podjęcie decyzji o transakcji lub zainwestowaniu w konkretny przedmiot. Zachęcamy do przejrzenia zarówno historycznych, jak i aktualnych wykresów, a także lepszego poznania specyfiki kursu bitcoina.