EUR/PLN
Jedną z silniejszych walut na rynku walutowym jest euro. Obowiązuje obecnie w 19 państwach i posługuje się nią ponad 337 mln osób na świecie. Jej wartość można obserwować na postawie stale aktualizowanego wykresu kursu euro, dostępnego na naszej stronie przez 24 godziny na dobę. Zobacz kurs euro na wykresie poniżej.
Euro (EUR)
Wspólna dla wielu państw europejskich waluta funkcjonuje od 1 stycznia 1999 roku, jednak przez kolejne 3 lata była walutą wirtualną używaną wyłącznie przez rynki finansowe i banki. O faktycznym jej funkcjonowaniu na szerszą skalę można mówić od 2002 roku, gdy do obrotu weszły banknoty oraz bilon, stając się częścią codziennego życia wielu Europejczyków.
Nazwa i symbol waluty zostały ustalone podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Madrycie w grudniu 1995 roku podczas posiedzenia Unii. Istotne było zapewnienie dla wszystkich osób użytkujących walutę – bez względu na szerokość i długość geograficzną – takiej samej nazwy. W produkcji banknotów wzięła udział znaczna liczba drukarni banknotów w Unii Europejskiej, przygotowując nominały o wartościach: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500.
Kurs euro
Pierwotnie wprowadzenie wspólnej waluty było formą eksperymentu, a po pewnym czasie okazało się, że daje to wymierne korzyści w postaci wyeliminowania kosztów związanych z wymianą walut narodowych i licznymi problemami z kursami. Euro zwiększyło stabilność poziomu cen oraz stopy procentowej. Ponadto jego wprowadzenie ma na celu redukcję ryzyka kursowego. Oznacza to wyeliminowanie niepewności wynikających ze zmiany kursu euro oraz redukcję kosztów transakcyjnych, czyli kosztów wymiany waluty narodowej na euro po określonym kursie.
Należy mieć przy tym na uwadze relację kursu euro do między innymi dolara, co uzależnione jest od zmiany podaży pieniądza M1 w Unii Ekonomicznej i Monetarnej, zmiany rentowności długoterminowych obligacji skarbowych w USA oraz Unii Ekonomicznej i Monetarnej, zmiany tempa wzrostu PKB w Unii Ekonomicznej i Monetarnej.
Wykres kursu euro
Kurs euro dostępny on-line pozwala na bieżące rozpatrywanie decyzji inwestycyjnych w oparciu o rzetelną podstawę.