PLN/BRL
Funkcjonującą w Brazylii jednostką monetarną jest real (w tłumaczeniu „prawdziwy” lub „królewski”). Oznaczany jest symbolem R$, natomiast w kodzie ISO znany jest jako BRL. 1 real dzieli się na 100 centavos (monetę zdawkową podobną do peso używanego m.in. w krajach hiszpańskojęzycznych). W obiegu dostępne są monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 centavo oraz banknoty o nominałach 1 real, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 reais. Emisja 1 reala została wstrzymana w 2005 roku ze względu na zaokrąglanie cen sprzedawanych w Brazylii produktów.
Real brazylijski (BRL)
Mennica zajmująca się wyrobem reala mieści się w Rio de Janeiro, natomiast za emisję waluty odpowiedzialny jest Centralny Bank Brazylii. Banknoty należą do dość charakterystycznych: wyróżniają się intensywnymi kolorami oraz wizerunkami zwierząt typowych dla fauny Brazylii – umieszczane są na rewersach. Na awersach znajduje się natomiast to samo oznaczenie: popersie symbolizujące republikę Brazylii, oznaczające jednocześnie swobodę polityczną i obywatelską. Waluta należy do jednej z najlepiej zabezpieczonych. W produkcji banknotów stosuje się m.in. znak wodny, druk wypukły, pasek zabezpieczający czy mikrodruk.Historia reala brazylijskiego
Real pojawił się w Brazylii w czasach kolonialnych. Pomysł stworzenia osobnej jednostki monetarnej przybył do kraju wraz z osadnikami portugalskimi, którzy osiedlali ziemie Ameryki Południowej. To właśnie oni jako pierwsi, początkowo nieoficjalnie, realizowali między sobą różne drobne transakcje przy użyciu reala. Formalnie zaczął funkcjonować jako jednostka monetarna za sprawą osadników holenderskich, którzy wprowadzili go do obrotu w II połowie XVII wieku. W tej formie istniał aż do 1942 roku, kiedy to został zastąpiony przez walutę o nazwie cruzeiro. Nie trwało to jednak długo – po przeobrażeniach politycznych i wyborze nowej władzy w lipcu 1994 roku real wrócił do brazylijskich portfeli i pozostał w nich do dziś. Powrót jednostki monetarnej w ramach denominacji miał przede wszystkim przywrócić krajowi stabilność gospodarczą.
Wykres kursu reala
Wykresy kursu reala oraz notowania giełdowe znajdujące się na naszej stronie internetowej są stale aktualizowane, dzięki czemu umożliwiają podgląd na bieżąco i dostęp do świeżych informacji. Dzięki śledzeniu wahań na wykresach kursów możliwe jest podjęcie ważnych decyzji inwestycyjnych.